Gelibolu'da yaşanan iskele sorunu

Belediye Başkanı Özacar: "İskele ile ilgili bütün sorumluluk İl Özel İdaresi ve Gestaş'ındır. İskele konusunda bizim herhangi bir hakkımız, hukukumuz kalmadı"

Gelibolu'da yaşanan iskele sorunu
Gelibolu'da yaşanan iskele sorunu
Bu içerik 573 kez okundu.
Reklam

ÇANAKKALE (AA) - Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, iskele yapım ve onarımına ilişkin yetkinin tamamının 23 Aralık 2016 tarihinde İl Özel İdaresine devrolduğunu belirterek, bu konudaki tüm sorumluluğun İl Özel İdaresi ve deniz ulaşımı işletmecisi Gestaş'a ait olduğunu kaydetti.

Özacar, Atatürk Kültür Merkezinde düzenlediği toplantıyla sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ilçede yaşanan iskele sorunu konusunda bilgilendirdi.

İskele sorununun çözümü için Gelibolu Belediyesi olarak hiçkimse bir şey yapmazken geçmişte çalışma yaptıklarını, bu ihtiyacın karşılanması için Hazineden 34 bin 73 metrekare alan kiraladıklarını belirten Özacar, ancak bu konudaki tüm yetkinin 23 Aralık 2016 itibarıyla İl Özel İdaresine devrolduğuna işaret etti.

Özacar, yetkinin artık kendilerinde olmamasına rağmen kiralanan yerin kirasını 2017 yılında da ödemeye devam ettiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"İskele ile ilgili bütün sorumluluk İl Özel İdaresi ve Gestaş'ındır. İskele konusunda bizim herhangi bir hakkımız, hukukumuz kalmadı. Maliye Hazinesinden yaklaşık, 34 bin 73 metrekare alanı denizden kiraladık. Bu kiralamanın karşılığı olarak, Hazine'ye şu ana kadar, iskele yapımı konusunda kimse hiçbir şey yapmazken, 2014 yılında 95 bin 610 lira, 2015 yılında 101 bin 844 lira, 2016 yılında 105 bin 153 lira 92 kuruş, 2017 yılında da 527 bin 621 lira 36 kuruş ve kesin teminat ile birlikte 861 bin 886 lira 57 kuruş ödedik ama buna rağmen bir gelişme yaşanmazken, bu yol trafiğe kapanıyor ve tehlike oluşturuyor."

Toplantıya katılan Gelibolu İşadamları Dernek başkanı Mahmut Cankara ise sorunun çözümü için iskele yapılana kadar geçici de Gelibolu Tersanesine rampalar yapılarak, ağır tonajlı araçların şehir içine girmelerinin önüne geçilmesi önerisinde bulundu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Afrin'den müjde! Burseya Dağı'nda kontrol tamam
Afrin'den müjde! Burseya Dağı'nda kontrol tamam
Esed ile İran'dan skandal 'Türkiye' açıklaması!
Esed ile İran'dan skandal 'Türkiye' açıklaması!